II. Roger szitzíliai normann király palástja, melly II. Frigyestől kezdve a Szent (Német-)Római Birodalom koronázási palástja
(Ez az egyedül-álló vörös nehéz-selyem palást arannyal van hímezve és gyöngyök tíz-ezreivel díszítve. Fél-kör alakú, és egy drágakövekkel és zomántzal díszített kapots fogta össze. A keleties minta az arab művészetből költsönzött: jel-képes pálmafa (mely az Élet fáját idézi meg) két oldalán tükrösen egy-egy tevét le-győző oroszlán (forrás: http://scagermanrenaissance.blogspot.com/2007_02_01_archive.html)
100.000 gyönggyel ki-varrva
(a koronázási palást részlete)
A palástot bármikor szállították, gyöngyök vesztek el róla és ez gyakran meg-esett, gyakran épp a koronázási szer-tartás közben. Az eredeti varró fel-szerelés még meg-van és az állag vissza-állítók használják őket. Alyukak a gyöngyökön azonban olyan kitsik, hogy az eszközöket nem tudják használni. Senki sem tudja, hogyan fúrták ki őket, de fel-tételezik, hogy disznó sertét használtak fel-fűzésükhöz és az anyagra való fel-erősítésükhöz. A palástot 1987-ben újították föl.
A béllés
(részletkép a béllés-munkáról)
A palást rózsa-szín anyaggal van teljesen kibélelve, amely három másik anyagot takar még. A legrégebbi béllés magával a palásttal egyidős, ami azonban el-használódott, azt helyettesítették – legutoljára a 18. században.
A koronázási keztjűk
1220-as koronázása alkalmával II. Frigyes más ruha-darabokat is készíttetett, ki-véve a keztjű-párt, amely Palermóban készült még a koronázást meg-előzően. Eme keztjűknek rendkívül nagy jelképes értékük van. Gyakran mint „Pontifikális-keztjű” (Pontifikal/Pontiff’s Gloves) emlegetik. Pontifex annyit jelent: híd-építő és a pápát szokták jelölni ezzel az el-nevezéssel.
A keztjű szintén görög-bizántzi selyem-takátsok munkája. A keztjűn tisztán fel-ismerhető az arab hatás. A zomántzok, gyöngyök és a drága-kövek be-foglalásának mívessége arab szak-értelemre vall.
http://www.unarosadoro.com/nobilesofficinae.html
II. Roger dalmáciai karmantjúja
forrás: http://scagermanrenaissance.blogspot.com/2007_02_01_archive.html
A tzipők ("szandálok")
II. Roger királyt a Pápa hatalmazta föl eme egyedi láb-belik és a mitra (püspök-süveg)viselésére. Fel-tételezik, hogy a láb-belik a palásttal egy-időben, Palermóban készültek. A tsászárok különböző láb-méretei miatt gyakran dolgozták át őket. Jelenlegi formája a 17- századit őrzi. Anyaga gyöngyökkel van gazdagon ki-hímezve.
A harisnják
Az eredeti harisnják bőrből készültek, amely szárai idővel meg-nyúltak. Palermóban már a koronázási fel-szerelés részei voltak. Anyaguk élénk-bíbor (ún. magenta-szín) selyem, arannyal gazdagon hímezve, a szegéllyeknél kárpit-mível szőve. A vörös selyem szalagok későbbi hozzá-tételek.
Az élénk-bíbor (ún. magenta) szín tsak a tsászárt illette-meg. 1453-ban Bizántz/Konstantinápoly elfoglalásakor ez-által értesültek a tsászár haláláról.