(ez egy gyenge angol szövegetske fordítása vmi másik belegről, de a téma és a képek érdekesek)
http://susanwisebauer.com/blog/?p=126
Mese Offáról és az arab érméről
Még mindig a nyoltzadik században vagyok. Vitézül (ámbár lassan) küzdöm magam a kilentzedik felé.
Réges-régen egy időben egy Offa nevű király kormányozta Mercia angol királyságát. Kb. 757-796-ig uralkodott, birodalma (viszonylag) hatalmas volt, leg-alább-is elég nagy ahhoz, hogy Nagy Károly tisztelet-beli kollégájának tartsa őt. (Nem egyen-rangú felének, no de Nagy Károly senkit sem tartott magával egyen-rangúnak. Barátságuk egészen odáig tartott, míg Offa meg nem pendítette fiának házasságát Nagy Károly egyik leányával. A bizalmaskodás eme pontján Nagy Károly igen-tsak meg-sértődött és barátságát fel-függesztette. Na de ez már másik történet…)
Íme Offa birodalma
És íme maga Offa (aki elég hatalmas és gazdag volt ahhoz, hogy saját érmét veressen, amelyek közül néhány ránk-maradt példányát artz-képe díszíti)
Offa késői uralkodása alatt egy pénz-tsinálója új érmet tervezett neki. Az egyik oldalon lévő írás ezt hirdeti: „Offa Rex”. A másik oldalé pedig: „Nints Isten tsak Allah és Mohamed, az ő prófétája”.
Hogy is volt ez !?
Nos, a muszlim birodalmat ez-időben az Abbaszidák uralták, olyan uralkodó-(kalifa-)tsalád, amely kemény kézzel irányította ezt a hatalmas területet.
Néhány év-tizeddel Offa érméje előtt a kalifa fegyver-szünetet kötött északi ellenségeivel, a kazárokkal, akik a Káspi-tengertől nyugatra eső területet ellenőrizték.
Ez annyit tett, hogy hirtelen biztonságosabbá vált az arab kereskedők útja fel északi irányba, a Kaszpi Kapukon keresztül (ez a Káspi-tenger nyugati részén lévő út-vonal: így lehet el-jutni a hegyeken keresztül Közép-Kelet-Ázsiából fel Dél-Kelet-Európába; lásd a Derbent várost be-kerítő vonalat a fenti képen), fel a Volga folyóhoz.
Eme kereskedők közül néhányan –érmeikkel együtt- messze északra-is el-jutottak, egészen a skandináviai kereskedő-telepekig, amelyek a Balti-tenger part-vidékén feküdtek és déli irányban a folyók mentén le-nyúltak egészen Európába (az alábbi térképen ezek e kereskedő-telepek leg-többje a lilával és narants-sárgával jelzett területeken található)
Így kerültek a skandináviai kalmárokhoz az arab kereskedők érmei. Aztán ők fizettek ezekkel a brit-szigeti kereskedőknek, akik meg haza vitték. És így került végül Offa király ezüst-mívese kezébe, akinek meg-tetszvén a hát-lap tsinos díszítése, rá-másolta azt következő saját tervezésű érmének hát-lapjára:
(jelenleg a British Múzeumban)
Neki –ismét tsak természetesen (!?)- persze fogalma sem volt, hogy mi a jelentése a tsinos kis ékítménynek. Mi viszont tudjuk, hogy az egyik oldal „Offa Rex” fel-iratával szemben egy arab betűs szöveg áll.